SES YALITIMI

Ses yalıtımı sesin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım türüdür. Sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almak ses yalıtımındaki en önemli amaçtır. Ses bir ortamda yayılırken önüne bir engel çıktığı zaman, diğer fiziksel olaylar gibi davranır. Yani sesin bir bölümü çarparak geri yansır. Bir bölümü önünde bulunan engel tarafından yutulur. Bir kısmı da önünde bulunan engelin diğer tarafına geçer. Bu sebeple her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Ses yalıtımı yapılırken bu ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

Yapılarda sesin iletimi ve gürültü oluşumu için ki önemli etmen vardır. Bunlardan birisi sesin boşluklardan diğer tarafa geçmesi anlamını taşıyan hava doğuşumlu seslerdir. Bu seslere müzik sesleri, konuşma sesleri örnek olarak gösterilebilir. Diğeri ise darbe kaynaklıdır. Darbe kaynaklı seslere ise zıplama sonucu oluşan sesler, çarpma sonucu oluşan sesler ve bir eşyayı sürüklerken meydana gelen sesler örnek gösterilebilir. Bu seslerin bir kısmı duvarın içinde kalmakta bir kısmı gürültü kaynağının olduğu tarafta ses çıkarmakta bir kısmı ise duvarın diğer tarafına gerek ses çıkarmaktadır.

SES YALITIMININ FAYDALARI

Gürültü insan sağlığını olumsuz etkileyen en önemli etmenlerden birisidir. Başta stres gibi olumsuz bir durum ortaya çıkarması ve verimli çalışma ortamını negatif yönde etkilemesi gibi sebepler ses yalıtımını gerekli kılar. Çevreyi istenmeyen seslerden yalıtarak gürültünün zararlı etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan sistemlere ses yalıtımı denir.

Ses yalıtım sistemleri binalar kayıt stüdyoları, sinema, konser salonu vb. ortamlarda gerekli kullanımlarını oluşturmak amacıyla, jeneratör, hidrofor v kalorifer gibi ortamların çevreye verdiği olumsuz gürültüleri önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Ses yalıtımı temelde gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Gürültü düzensiz, farklı frekans bileşenleri sahip ve genellikle rahatsızlık verici sesler bütününe verilen genel addır. Gürültü günümüzde kentleşmenin doğal bir sonucudur Özellikle kentleşmenin düzensiz ve plansız büyüdüğü yerlerde gürültü insan sağlığına zarar verir ve konforu azaltır. Çevredeki farikaların çıkardıkları rahatsız edici sesler, havaalanı çevresindeki yerleşim bölgelerinde duyulan şiddetli gürültü, satıcı sesleri, trafik sesleri, komşudan gelen gürültüler rahatsız edici olabilir. Gürültünün zararlı ve rahatsız edici etkilerini en aza indirmek için ses yalıtımının özenli bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Isı Yalıtımı
Su Yalıtımı
Ses Yalıtımı
Çatı Yalıtımı
 
Hakkımızda  |  Yalıtım  |  Referanslarımız  |  Belgelerimiz  |  Faydalı Bilgiler  |  İletişim Bizi Takip Edin
   
Copyright © 2013 Teknoterm Yalıtım
Adres : Ovacık Mah. Hürriyet Cad. No:62/B Kırıkkale
Telefon : (0318) 218 04 24
 
Tasarım : kergisi